آموزشی

آشنایی با چیپ تصویر دوربین‌ مداربسته progressive cmos

آشنایی با چیپ تصویر progressive cmos

چیپ تصویر Progressive CMOS چیست؟ و کاربرد آن، تفاوت آن با دیگر چیپ های دوربین مداربسته در چیست؟ با مقاله امروز ایران الکترونیک همراه باشید تا جواب تمامی سوالات رو بگیرید. برای نصب و خرید دوربین مداربسته میتوانید از طریق سایت اقدام کنید.

در ابتدا، چیپ تصویر دوربین مداربسته چیست؟

چیپ تصویر دوربین‌ مداربسته اصلی‌ترین بخش وابسته به کیفیت تصویر دوربین است.

تصویر چگونه در چیپ تصویر دوربین‌ مداربسته ساخته می‌شود؟

زمانی که تصویر به وسیله دوربین ثبت می‌گردد، نور از لنز دوربین عبور کرده و به سنسور تصویر دوربین برخورد می‌کند. چیپ تصویر از المان‌های بسیار ریزی تشکیل شده که به آنها پیکسل می‌گویند. این المان‌های بسیار ریز میزان نوری که بر روی آنها تابیده می‌شود را ثبت می‌کنند و آن را به تعداد مشخصی الکترون تبدیل می‌کنند. این الکترون‌ها سپس به ولتاژ تبدیل می‌شوند. در دوربین‌های آنالوگ این ولتاژ به وسیله یک تقویت کننده به صورت سیگنال استاندارد درآمده و به خروجی دوربین فرستاده می‌شود. در دوربین‌های دیجیتال یک مبدل A/D (آنالوگ به دیجیتال) وظیفه تبدیل سیگنال به اطلاعات دیجیتال را بر عهده می‌گیرد.

در حال حاضر دو تکنولوژی برای ساخت چیپ تصویر دوربین‌ مداربسته مورد استفاده قرار می‌گیرد:

  1. تکنولوژی CCD یا Charge-coupled Device
  2. تکنولوژی CMOS یا Complementary Metal-oxide Semiconductor.

تولید رنگ‌ها در چیپ تصویر دوربین‌ مداربسته چطور صورت می‌گیرد؟

چیپ‌های تصویر میزان و شکل نور تابیده شده بدون هیچ گونه اطلاعات از رنگ ثبت می‌کنند. از آنجایی که چیپ های تصویر CCD و CMOS به خودی خود فاقد امکان تشخیص رنگ‌ها هستند از یک فیلتر رنگ جلوی چیپ تصویر استفاده می‌شوند. این فیلتر امکان تشخیص رنگ‌ها را برای چیپ تصویر فراهم خواهد کرد.
دو فیلتر بسیار رایج استفاده شده در سیستم‌های مداربسته فیلتر RGB (قرمز، سبز، آبی) و CMYG (فیروزه‌ای، سرخابی، زرد، قرمز) هستند که هر یک به روشی جداگانه ترکیبی مکمل از رنگ‌ها را ایجاد می کنند. هر یک از این روش ها نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارند. به صورت کلی سیستم RGB بیشتر در چیپ های Progressive Scan و سیستم CMYG در چیپ های interlaced CCD مورد استفاده قرار می‌گیرند.

…::: حتما مطالعه کنید : دوربین مداربسته AHD چیست؟ :::…

چیپ تصویر دوربین‌ مداربسته مگا پیکسل

چیپ‌های تصویر مگا پیکسل امکان ایجاد تصاویری با روزولوشن‌های بالا را برای شما فراهم می‌کنند. این رزولوشن بالا امکان تشخیص جزئیات بیشتر در تصویر را برای شما فراهم می‌کند.
چیپ‌های مگا پیکسل به چند دلیل بیشتر به صورت CMOS طراحی می‌شود. تولید چیپ تصویر CCD در رزولوشن بالا بسیار پر هزینه خواهد بود. چیپ‌های تصویر CCD مصرف برقی حدود ۱۰۰ برابر بیشتر از چیپ‌های CMOS دارند که گرمای تولید شده در چیپ را نیز افزایش می‌دهد و طراحی آن را با مشکلات بیشتری رو به رو می‌کند.

چیپ‌های مگا پیکسل معمولا اندازه‌ای برابر دیگر چیپ‌های تصویر دوربین مداربسته دارند با این تفاوت که تعداد دیودهای موجود بر روی چیپ به مراتب بیشتر است. از همین رو میزان نور دریافت شده توسط هر دیود به مراتب کمتر است و حساسیت کلی چیپ تصویر کمتر خواهد بود. البته تکنولوژی ساخت چیپ‌های تصویر به سرعت در حال پیشرفت است و این مشکل روز به روز در این چیپ‌ها کمتر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *